The members of the board of directors (the “Board”) of Sinic Holdings (Group) Company Limited are set out below:

Executive Directors

Mr. Zhang Yuanlin

CEO and Chairman

Mr. Zhang Yuanlin (張園林), aged 43, founded the Group in March 2010. Mr. Zhang has been a Director since 18 September 2018 and was re-designated as the chairman of the Board, an executive Director and the CEO of the Company on 14 May 2019. Mr. Zhang is primarily responsible for the overall business direction and strategic development of the Group. Mr. Zhang has also served as a director of Jiangxi Sinic Properties Investment Co., Ltd. (江西新力置地投資 有限公司), a subsidiary of the Group, since March 2010. He has over 17 years of experience in the PRC real estate industry. From January 2002 to January 2006, he worked in Jiangxi Province Fifth Construction Group Co., Ltd. (江西省第五建設集團有限公司), a general contractor for construction engineering projects and infrastructure construction projects, with his last position as the general manager. From December 2005 to October 2018, he served as the executive director of Jiangxi Yuren Investment Co., Ltd. (江西裕仁投資有限公司). From August 2007 to January 2014, he served as the executive director of Jiangxi Fengcheng Hilton Properties Co., Ltd. (江西省豐城市希爾頓置地有限公 司), a company engaged in the development of residential properties in Fengcheng City in Jiangxi Province of the PRC.

Mr. Zhang has received multiple awards in recognition of his outstanding achievements. He was named one of the “100 Most Influential Entrepreneurs in China’s Real Estate Industry in 2018” (2018中國房地產百強企業貢獻人物) as well as the “Leading Person of Real Estate in Nanchang in 2016” (2016南昌樓市領軍人物) by China Real Estate Top 10 Research Group (中國房地產Top 10研究組) in 2018 and 2016, respectively. In 2015, Mr. Zhang was recognized as a “Person with Outstanding Contributions in China’s Real Estate Industry in 2015” (中國品牌地產榮譽榜2015年 傑出人物) by China Real Estate Business Alliance (全國房地產商會聯盟). He was also awarded the “Top 10 Figures in Jiangxi’s Real Estate Industry of the Year” (江西地產年度十大名人) by Jiangxi Real Estate Association (江西省地產協會) in January 2015.

Ms. Tu Jing

Ms. Tu Jing (涂菁), aged 31, was appointed as the executive Director on 14 May 2019. Ms. Tu is primarily responsible for the overall management of the Group and performance review of the senior management of the Group. Ms. Tu joined the Group in February 2014 as the secretary to the chairman and assumed the role of director of operations management in February 2015. She was appointed as a director of Jiangxi Sinic Properties Investment Co., Ltd. (江西新力置地投資有限公司), a subsidiary of the Group, in August 2016. Ms. Tu has over 8 years of experience in the PRC real estate industry. Prior to joining the Group, Ms. Tu worked in Hebei Zhaoxiang Property Development Co., Ltd. (河北兆翔房地產開發有限公司), a company engaged in property development, as the chairman assistant from February 2011 to January 2014. Ms. Tu graduated from Nanchang Institute of Technology (南昌工程學院) in the PRC in July 2011 with a bachelor’s degree in international economics and trade.

Independent non-executive Directors

Mr. Tam Chi Choi

Mr. Tam Chi Choi (譚志才), aged 55, was appointed as an independent non-executive Director on 26 August 2019. Mr. Tam has over 32 years of accounting and finance experience. He began his career at KPMG Peat Marwick from August 1987 to April 1991 and his last position was audit supervisor. He worked as an accounting manager of Kosonic Industries Company Limited from May 1991 to July 1992 and as a deputy accounting manager of Applied Electronics (OEM) Limited from December 1992 to July 1994. From August 1994 to November 2015, he worked at the listing division of the Stock Exchange and his last position was vice president. From November 2015 to October 2017, he served as a director of the quality and risk control division of CCB International Capital Limited. He was the responsible officer of Proton Capital Limited from February 2018 to September 2018. He has served as a corporate finance director of Eric Chow & Co. in association with Commerce and Finance Law Offices since September 2018.

Mr. Tam obtained an honors diploma in accounting from Hong Kong Baptist College in July 1987 and a master’s degree in business administration from the University of Canberra in Australia in December 2002. He became a fellow of the Chartered Association of Certified Accountants and the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants in October 1995 and October 2000, respectively. Mr. Tam was a committee member of the ACCA Hong Kong Committee from 2003 to 2008.

Mr. Au Yeung Po Fung

Mr. Au Yeung Po Fung (歐陽寶豐), aged 52, was appointed as an independent non-executive Director in June 2019. Mr. Au Yeung has extensive work experience in the real estate industry. He held various senior management positions in various real estate companies, including Beijing Huahong Group Co., Ltd. (北京華鴻集團), Sansheng Holdings (Group) Co. Ltd. (三盛控股(集團)有限公司), Fujian Sansheng Property Development Company Limited (福建 三盛房地產開發有限公司), South China Assets Holdings Limited (南華資產控股有限公司), Shenzhen Tianlai Tourism Property Group (深圳天來文旅地產集團), Shanghai Fuxing High Technology (Group) Co., Ltd. (上海復星高科技(集 團)有限公司) (a subsidiary of Fosun International Limited (復星國際有限公司)), Sun Hung Kai Properties Limited (新 鴻基地產開發有限公司), Powerlong Real Estate Holdings Limited (寶龍地產控股有限公司). Mr. Au Yeung graduated from The Hong Kong Polytechnic College (now known as The Hong Kong Polytechnic University) in November 1990 with a bachelor’s degree in business studies. He was admitted as fellow of the Association of Chartered Certified Accountants in November 2000, a fellow of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants in May 2003, a chartered financial analyst of the CFA Institute in September 2006, and a fellow of the Institute of Chartered Accountants in England and Wales in July 2015.

In addition, Mr. Au Yeung holds or had served as an independent non-executive director in the following companies listed on the Stock Exchange:

Mr. Liu Xin

Mr. Liu Xin (劉昕), aged 50, was appointed as an independent non-executive Director on 26 August 2019. Mr. Liu has served successively as an associate professor, professor and a doctoral supervisor of the Institute of Organisation and Human Resources at the School of Public Administration and Policy in Renmin University of China (中國人民大學公共管理學院組織與人力資源研究所) since February 2001. He is also a researcher at the National Academy of Development and Strategy in Renmin University of China (中國人民大學國家發展與戰略研究院) in the PRC. He has been teaching in Renmin University of China since 1997 and served successively as a lecturer and an associate professor of the School of Labour and Human Resources from June 1997 to February 2001. From August 1998 to July 1999, Mr. Liu served as a visiting scholar at Ghent University in Belgium. From August 2009 to July 2010, Mr. Liu served as a senior visiting scholar of the Fulbright Program at Harvard University in the United States. From September 2011 to December 2011, Mr. Liu served as a visiting professor of Gerald R. Ford School of Public Policy, University of Michigan in the United States. From May 2003 to October 2013, he served as a chief expert and senior partner of Beijing Boom HR Consulting Co., Ltd (北京博目企業管理顧問有限公司) and participated in the management and operation of the company. Mr. Liu is currently a deputy chairman and chief secretary of China’s Association of Human Resource Management Teaching and Practicing (中國人力資源開發教學與實踐研究會). Mr. Liu obtained a bachelor’s degree, a master’s degree and a doctorate degree in Labour Economics from the Renmin University of China in the PRC in July 1991, June 1994 and June 1997, respectively.

Mr. Liu has been serving as an independent non-executive director of Beijing Capital Land Ltd. (首創置業股份有限公司), a company listed on the Stock Exchange (Stock Code: 2868), since December 2017.